Waldorf GP8450G-LS Gas Griddle
SKU:
GP8450G-LS
34 people looking at this.
Best Price Guarantee
Seen a better price? We will match it!
Australia Wide Delivery
We deliver coast to coast!
Finance Available
Simple and Flexible Finance
Secure Payments
Shop with Confidence
Waldorf Griddle Hot Plate GP8450G-LS
Upgrade your commercial kitchen with the Waldorf GP8450G-LS 450mm Gas Griddle with Leg Stand. Featuring a powerful 54 MJ/hr thermostatic burner system, a robust 20mm thick griddle plate, and top-weld sealed plates for a seamless cooking surface. Designed for easy cleaning and service, this griddle offers heavy-duty reinforced control knobs, push-button piezo ignition, and is available in both natural gas and LPG options.
  • 450mm Heavy-duty thermostatic gas griddle on leg stand
  • 11.1kW heating elements
  • 40MJ thermostatic burner system
  • 20mm thick griddle plate
  • Stainless steel grease drawer
  • Top weld sealed plates
  • Welded hob surround with 1.5mm 304 stainless steel bull nose
  • 63mm dia. heavy-duty 1.2mm 304 stainless steel legs with adjustable feet
  • Easy clean, installation and service
  • Optional ribbed or chrome mirror plate
Waldorf commercial kitchen equipment configurations offer more features and more combinations. This means more options and unlimited creative possibilities. Cleaner lines and consistency in modular design across the entire range enable units to fit together to create an almost seamless kitchen workspace. The industry preferred 800mm depth ensures the efficient use of space, while easily accommodating the advanced performance features that define the Waldorf range.
Frequently Asked Questions
Made in New Zealand Dimensions: W: 450 x D: 805 x H: 1130mm Power: 40 Mj Warranty: 12 months parts & labour