Waldorf GP8900G-LS Gas Griddle
SKU:
GP8900G-LS
Best Price Guarantee
Seen a better price? We will match it!
Australia Wide Delivery
We deliver coast to coast!
Finance Available
Simple and Flexible Finance
Secure Payments
Shop with Confidence
Waldorf Griddle Hot Plate GP8900G-LS
Boost your commercial kitchen's efficiency with the Waldorf GP8900G-LS 900mm Gas Griddle with Leg Stand. Featuring a powerful 108 MJ/hr thermostatic burner system, a durable 20mm thick griddle plate, and top-weld sealed plates for a smooth cooking surface. Designed for easy cleaning and service, this griddle offers heavy-duty reinforced control knobs, push-button piezo ignition, and is available in both natural gas and LPG options.
  • 900mm Heavy-duty thermostatic gas griddle on leg stand
  • 80MJ thermostatic burner system
  • 20mm thick griddle plate
  • Stainless steel grease drawer
  • Top weld sealed plates
  • Heavy duty reinforced control knobs
  • Push-button piezo ignition
  • Welded hob surround with 1.5mm 304 stainless steel bull nose
  • Adjustable feet and 2 additional rollers
  • Easy clean, installation and service
  • Optional ribbed or chrome mirror plate
Waldorf commercial kitchen equipment configurations offer more features and more combinations. This means more options and unlimited creative possibilities. Cleaner lines and consistency in modular design across the entire range enable units to fit together to create an almost seamless kitchen workspace. The industry preferred 800mm depth ensures the efficient use of space, while easily accommodating the advanced performance features that define the Waldorf range.
Frequently Asked Questions
Made in New Zealand Dimensions: W: 900 x D: 805 x H: 1130mm Power: 80 Mj Warranty: 12 months parts & labour